Loading...

Media

MEDIA

O KORDICEPSIE

 

Nowy lek na raka odkryto w... grzybach

 

Zespół naukowców z University of Nottingham odkrył, że substancja występująca w grzybach zwana cordycepinem, hamuje rozwój komórek rakowych. Naukowcy sądzą, że ich okrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia chorób nowotworowych, podaje serwis internetowy BBC News.
Rzadki rodzaj pasożytniczych grzybów, zawierających cordycepin, rozwija się na gąsienicach i jest powszechnie stosowany w medycynie chińskiej.

Naukowcy zaobserwowali dwa rodzaje działania cordycepinu na komórki rakowe - niewielka dawka substancji hamuje niekontrolowany podział komórek, natomiast wysokie dawki całkowicie hamują ich wzrost ... czytaj więcej ...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU     źródło: onet.pl

 

 

Nowy lek na raka odkryto w... grzybach

29 gru 09, 07:49 

Zespół naukowców z University of Nottingham odkrył, że substancja występująca w grzybach zwana cordycepinem, hamuje rozwój komórek rakowych. Naukowcy sądzą, że ich okrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia chorób nowotworowych, podaje serwis internetowy BBC News.

Rzadki rodzaj pasożytniczych grzybów, zawierających cordycepin, rozwija się na gąsienicach i jest powszechnie stosowany w medycynie chińskiej.

Naukowcy zaobserwowali dwa rodzaje działania cordycepinu na komórki rakowe – niewielka dawka substancji hamuje niekontrolowany podział komórek, natomiast wysokie dawki całkowicie hamują ich wzrost.

- Nasze odkrycie umożliwia badanie nad rodzajami nowotworów, które mogłyby być leczone cordycepinem. Teraz będzie można przewidzieć również, jakie leki mogłyby mogą być łączone z cordycepinem, tak, aby jeszcze skuteczniej wpływać na leczenie nowotworów - powiedziała dr Cornelia de Moor, badająca właściwości grzybów na Uniwersytecie w Nottingham.

Badania nad cordycepinem prowadzone są od 1950 r. Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że dzięki przypadkowym wynikom badań zaobserwowano łagodzący wpływ środka na choroby autoimmunologiczne.

 

Chiński sposób na raka

Substancja otrzymywana z popularnego w Chinach pasożytniczego grzyba o nazwie maczuga (ew. maczużnik) może pomóc w zwalczaniu nowotworów. Czy chińska medycyna ludowa przyniesie nadzieję w walce z jedną najbardziej śmiercionośnych chorób naszych czasów? czytaj więcej ...

 

ŚWIAT

 

Chiński sposób na raka

Wtorek, 29 grudnia 2009 (13:46)

Substancja otrzymywana z popularnego w Chinach pasożytniczego grzyba o nazwie maczuga (ew. maczużnik) może pomóc w zwalczaniu nowotworów. Czy chińska medycyna ludowa przyniesie nadzieję w walce z jedną najbardziej śmiercionośnych chorób naszych czasów?

 

Wiedza na temat tego grzyba była znana od dawna, ale ponieważ uzyskiwana z niego lecznicza substancja, kordycepina, zbyt szybko rozkłada się w ludzkim organizmie, twierdzono, że nie ma szans na jej wykorzystanie. Teraz jednak naukowcy z Uniwersytetu Nottingham zdołali zwiększyć jej trwałość. Zaobserwowali, że w małej dawce kordycepina hamuje mnożenie się komórek nowotworowych, a w dużej – także ich zlepianie. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że owa substancja zmienia sposób, w jaki komórki syntetyzują białka.

Anglicy twierdzą, że dzięki ich odkryciu, będzie możliwe stosowanie kordycepiny w zwalczaniu różnych rodzajów nowotworów. Wygląda na to, że i w tym przypadku tak zwana mądrość ludowa okazała się prawdziwą mądrością.


 

Nowy lek na raka - prosto z Chin

Wyciąg z rzadkiego chińskiego grzyba może pomóc w leczeniu chorób nowotworowych - informuje strona internetowa University of Nottingham.
Naukowcy z University of Nottingham badali działanie kordycepiny, substancji zawartej w pasożytniczym grzybie maczużniku chińskim. Na jej antynowotworowe działanie zwrócono uwagę już w latach 50-tych XX wieku. Niestety, kordycepina jest w ludzkim organizmie szybko rozkładana.
Teraz okazało się, że w niskiej dawce hamuje niekontrolowany rozrost komórek, zaś w wyższej - zakłóca przyleganie do siebie komórek, co także utrudnia rozrost nowotworu. Oba działania prawdopodobnie wynikają z zakłócania procesu wytwarzania białek w komórce przez hamowania wytwarzania mRNA. Poznanie sposobu działania kordycepiny przez naukowców z Nottingham daje nadzieję na opracowanie metod powstrzymania rozpadu tej substancji i skutecznego leczenia lub opracowania nowych preparatów o podobnym działaniu.  czytaj więcej ...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU     źródło: onet.pl

 

 

Nowy lek na raka - prosto z Chin

IVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzanie

PAP | dodane 2009-12-29 (18:17) 

 

Naukowcy z University of Nottingham badali działanie kordycepiny, substancji zawartej w pasożytniczym grzybie maczużniku chińskim. Na jej antynowotworowe działanie zwrócono uwagę już w latach 50-tych XX wieku. Niestety, kordycepina jest w ludzkim organizmie szybko rozkładana. 

Teraz okazało się, że w niskiej dawce hamuje niekontrolowany rozrost komórek, zaś w wyższej - zakłóca przyleganie do siebie komórek, co także utrudnia rozrost nowotworu. Oba działania prawdopodobnie wynikają z zakłócania procesu wytwarzania białek w komórce przez hamowania wytwarzania mRNA. Poznanie sposobu działania kordycepiny przez naukowców z Nottingham daje nadzieję na opracowanie metod powstrzymania rozpadu tej substancji i skutecznego leczenia lub opracowania nowych preparatów o podobnym działaniu.

 Maczużnik chiński (Cordyceps sinensis) to grzyb z rodziny buławinkowantych, spokrewniony z dobrze znanym, trującym sporyszem czy występującym w Polsce maczużnikiem bojowym.

Podobnie jak wielu jego krewnych atakuje owady - konkretnie gąsienicę motyla Hepialus fabricius. Strzępki grzyba zabijają gąsienicę i wypełniają jej ciało, po czym w górę wyrasta długi, maczugowaty twór, zwany podkładką. To właśnie on dostarcza leku, za który niegdyś Chińczycy płacili cztery razy więcej srebra niż ważył. Uważano, że poprawia funkcjonowanie płuc i nerek. 

Pierwsi właściwości maczużnika odkryli 1500 lat temu himalajscy pasterze bydła i owiec - zaobserwowali, że po zjedzeniu grzyba ich trzoda nabierała wigoru. Reszta świata dowiedziała się o starochińskim leku w roku 1993 - gdy podczas zawodów w Pekinie chińskie biegaczki pobiły rekordy na 10, 15 i 30 kilometrów. Wielu podejrzewało doping, ale trener wytłumaczył wysoką formę zawodniczek wysokogórskim treningiem i własnościami grzyba.

Obecnie wyciąg z grzybów Cordyceps sinensis można kupić w wielu krajach świata - wiadomo, że poprawia kondycję ludzi starszych i w średnim wieku (bywa nazywany "himalajską Viagrą"). Jego zbieranie jest trudnym i niebezpiecznym zajęciem - w roku 2007 kilkunastu mieszkańców górskiej wioski poszukujących cennego grzyba zginęło w burzy śnieżnej w trudno dostępnym regionie nepalskich Himalajów.

 


Jak lek z grzyba działa na nowotwór

Nasze odkrycia pozwolą wytypować szereg różnych nowotworów, które można by leczyć kordycepiną. Będzie można przewidzieć, czy będą wrażliwe na tę substancję i stwierdzić, z jakimi lekami przeciwnowotworowymi warto ją sparować - tłumaczy dr Cornelia de Moor.
Badacze z Nottingham opracowali metodę pozwalającą ocenić skuteczność nowych receptur kordycepiny i jej połączeń z innymi lekami. To spora korzyść, która pozwala wykluczyć nieprzydatnych kandydatów jeszcze przed testami na zwierzętach. czytaj więcej ...

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham odkryli, jak działa pierwszy pozyskiwany z dziko rosnących pasożytniczych grzybów lek przeciwnowotworowy. Rzadki kordyceps chiński(Cordyceps sinensis), zwany też maczużnikiem chińskim, pochodzi z Tybetu i atakuje gąsienice pewnego gatunku motyla. Brytyjczycy mają nadzieję, że dzięki ich badaniom lek stanie się skuteczniejszy i będzie użyteczny w leczeniu większej liczby nowotworów.

Kordycepina jest powszechnie wykorzystywana w medycynie chińskiej. Naukowcy interesują się jej właściwościami już od ponad 50 lat. Pierwsza praca na ten temat ukazała się w 1950 r. Niestety, choć lek wydawał się obiecujący, był szybko rozkładany w organizmie. By temu przeciwdziałać, podawano go w połączeniu z inną substancją, lecz ta z kolei powodowała skutki uboczne. Naukowcy zaczęli więc szukać zastępników dla drugiej połowy tandemu i zainteresowali się mechanizmem działania samej kordycepiny.

Nasze odkrycia pozwolą wytypować szereg różnych nowotworów, które można by leczyć kordycepiną. Będzie można przewidzieć, czy będą wrażliwe na tę substancję i stwierdzić, z jakimi lekami przeciwnowotworowymi warto ją sparować – tłumaczy dr Cornelia de Moor.

Badacze z Nottingham opracowali metodę pozwalającą ocenić skuteczność nowych receptur kordycepiny i jej połączeń z innymi lekami. To spora korzyść, która pozwala wykluczyć nieprzydatnych kandydatów jeszcze przed testami na zwierzętach.

Podczas eksperymentów Brytyjczycy zaobserwowali, że niskie dawki kordycepiny hamują niekontrolowany wzrost i podział komórek, a wysokie ograniczają ich gromadzenie się w jednym miejscu i również wzrost. Oba zjawiska bazują najprawdopodobniej na tym samym mechanizmie, ponieważ kordycepina oddziałuje na produkcję białek w komórce. Niskie jej dozy zaburzają powstawanie matrycowego RNA (mRNA), które zawiera informację genetyczną o sekwencji poszczególnych polipeptydów. Wysokie dawki oddziałują bardziej bezpośrednio na proces powstawania białek.

Sandy Hutchens Cancer

Prevention

Tag: Dr Cornelia de Moor

Chinese Medicine Drug May Treat Cancer

 

A promising cancer drug, first discovered in amushroom commonly used in Chinese medicine, could be made more effective thanks to researchers who have discovered how the drug works. The research is funded by the Biotechnology and Biological Sciences Research Council and was carried out at The University of Nottingham.

In research to be published in the Journal of Biological Chemistry, Dr Cornelia de Moor of The University of Nottingham and her team have investigated a drug called cordycepin, which was originally extracted from a rare kind of wild mushroom called cordyceps and is now prepared from a cultivated form.

Dr de Moor said: “Our discovery will open up the possibility of investigating the range of different cancers that could be treated with cordycepin. We have also developed a very effective method that can be used to test new, more efficient or more stable versions of the drug in the Petri dish. This is a great advantage as it will allow us to rule out any non-runners before anyone considers testing them in animals.”

Cordyceps is a strange parasitic mushroom that grows on caterpillars (see image). Properties attributed to cordyceps mushroom in Chinese medicine made it interesting to investigate and it has been studied for some time. In fact, the first scientific publication on cordycepin was in 1950. The problem was that although cordycepin was a promising drug, it was quickly degraded in the body. It can now be given with another drug to help combat this, but the side effects of the second drug are a limit to its potential use.

Dr de Moor continued: “Because of technical obstacles and people moving on to other subjects, it’s taken a long time to figure out exactly how cordycepin works on cells. With this knowledge, it will be possible to predict what types of cancers might be sensitive and what other cancer drugs it may effectively combine with. It could also lay the groundwork for the design of new cancer drugs that work on the same principle.”

The team has observed two effects on the cells: at a low dose cordycepin inhibits the uncontrolled growth and division of the cells and at high doses it stops cells from sticking together, which also inhibits growth. Both of these effects probably have the same underlying mechanism, which is that cordycepin interferes with how cells make proteins. At low doses cordycepin interferes with the production of mRNA, the molecule that gives instructions on how to assemble a protein. And at higher doses it has a direct impact on the making of proteins.


 

Comments

*****

26/03/2019, 16:03

"tadalafil 15mg tadalafil 6mg capsule "

*****

25/03/2019, 17:23

"viagra generics reviews herbal viagra http://viagpills.com/"

*****

25/03/2019, 00:14

"prices levitra buy cheap levitra levitra buy online "

*****

24/03/2019, 19:12

"Hi! descend upon my website 009"

*****

24/03/2019, 15:46

"Tremendous site. Literate articles. Thanks to author. Prevent your website as a favorite"

*****

24/03/2019, 14:25

"Significant site. Literate articles. Thanks to author. Save your website as a favorite"

*****

24/03/2019, 12:21

"right position hugely helpful articles. add bookmarks"

*****

24/03/2019, 10:31

"cheap levitra 20mg lowest price levitra visit this link - levitra 10mg "

*****

24/03/2019, 10:13

"right site sheer cooperative articles. add bookmarks"

*****

24/03/2019, 08:04

"a-ok spot hugely helpful articles. reckon bookmarks"

New post

Type the characters you see in the picture below.