Ładuję...

Ostropest - wątroba-woreczek

wskazania:

- stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami

- zaburzenia czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym

- wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco),  zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet

- kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo)

- do ochrony wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe 

- zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie

- zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby

- marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby

- niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie

- chroni miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn

- powstrzymanie krwawień: z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz    przy przedłużonym miesiączkowaniu

- bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej

- łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą 

Przeciwwskazania: brak

Działania niepożądane: w zalecanych dawkach leczniczych Ostropest nie wykazuje działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu


Udowodniono, że niskie stężenie selenu we krwi może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem chorób wątroby i zaburzeniami procesu produkcji spermy. To tylko kropla w morzu konsekwencji, jakie może przynieść dieta uboga w ten składnik pokarmowy.

Selen jest mikroelementem, który przez długi czas był uważany za pierwiastek toksyczny… Dzisiaj wiemy, że pełni w naszym organizmie 

Selen musi być dostarczany wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie posiada zdolności jego syntezy. Zgodnie z obowiązującymi normami dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 60ug dla kobiet i 70ug dla mężczyzn. Mało? Wbrew pozorom nie. Selen znajduje się ściśle określone funkcje, a co więcej jego niedobory nie są obojętne dla zdrowia. 

 1. Polskie gleby uważane są za ubogie w selen.
 2. Co za tym idzie? Jego małe ilości znajdują się także w roślinach.
 3. Pasze nie dostarczają odpowiednich stężeń selenu zwierzętom.
 4. Co idzie za tym? Spożywane przez nas mięso również nie jest najlepszym źródłem tego pierwiastka.

Czym grożą niedobory selenu? 

Badania eksperymentalne wykazały, że całkowita eliminacja selenu z diety zwierząt powoduje martwicze uszkodzenia nerek, wątroby, trzustki, organów rozrodczych i naczyń. U ludzi spożywających niedostateczne ilości tego pierwiastka obserwuje się:

 • osłabienie siły mięśni,
 • uszkodzenia mięśnia sercowego,
 • zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory,
 • chorobę niedokrwienną serca.

Selen wspomaga wątrobę

Selen jest również ważnym składnikiem peroksydazy glutationowej. To enzym, który chroni komórki (również wątrobowe) przed atakiem wolnych rodników. Pierwiastek ten:

 1. W znaczący sposób odciąża pracę wątroby.
 2. Potrafi wiązać w organizmie rtęć i tworzyć z nią nierozpuszczalne połączenia, przez co ogranicza jej wchłanianie z przewodu pokarmowego.
 3. Jak wiadomo, wątroba to główny narząd detoksykacyjny w naszym organizmie. Rtęć krążąca w naczyniach najprawdopodobniej została by przez nią wychwycona i unieszkodliwiona. Wątrobę w tym przypadku zastępuje selen – pomocnik wątroby.

Niepłodność a brak selenu

Selen jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników. Mężczyźni cierpiący z powodu niepłodności powinni zostać przebadani pod kątem niedoborów tego pierwiastka.

Selen a produkcja spermy

Okazuje się bowiem, że selen:

 • poprawia parametry nasienia,
 • zwiększa ilość plemników w spermie,
 • poprawia ich jakość,
 • jest niezbędny dla syntezy testosteronu,
 • zwiększa ruchliwość plemników.

Selen a rak prostaty

Suge ruje się również, że duże spożycie selenu zmniejsza ryzyko raka prostaty. Nie zaleca się jednak przekraczania spożycia tego pierwiastka powyżej bezpiecznego poziomu. 300 ug to granica. Mężczyźni są grupą szczególnie narażoną na niedobory selenu ze względu na jego utratę z nasieniem.

Oleje, i ich rodzaje – dobre dla wątroby

Na smalcu, maśle czy margarynie? Dyskusja o tym, jaki rodzaj tłuszczu jest najodpowiedniejszy do smażenia, trwa od dłuższego czasu.

 Jak będzie najlepiej dla wątroby?

Większość dietetyków i technologów żywności jednoznacznie twierdzi, że do smażenia powinniśmy używać olejów. Z kolei kucharze, którym bardziej zależy na smaku potrawy niż jej jakości zdrowotnej, często zalecają stosowanie innych tłuszczów.
Dieta osoby chorującej na wątrobęPowinna być lekkostrawna i bogatobiałkowa. Dokładna zawartość poszczególnych składników pokarmowych musi być zawsze dobierana indywidualnie! – w zależności od stopnia wydolności wątroby i stanu pacjenta. Wszystkich chorujących obowiązuje jedna zasada – wybieranie przede wszystkim tłuszczów łatwostrawnych.

Lekkie tłuszcze. Co to oznacza w praktyce?

Chodzi przede wszystkim o spożywanie tłuszczów na surowo i to głównie pochodzenia mlecznego – z mleka, śmietany, masła. Pacjenci z chorą wątrobą, to jedna z niewielu grup ludzi, którym dietetycy do kanapek zamiast margaryny, proponują pełnotłuste masło.

Tłuszczów jest bez liku. Jakie jest najbardziej wartościowe źródło tłuszczu w diecie? To oleje.

Jakie są najmniej warte grzechu tłuszcze?

Chodzi o niektóre gatunki mięs (np. wieprzowinę), żywność wysokoprzetworzoną czy posiłki typu fast-food… Wartość odżywcza tych tłuszczów równa się niemal zeru, a tuczą! – aż można od nich rosnąć w oczach. Lepiej trzymać się od nich z dala. Czasem można się skusić, ale to naprawdę sporadycznie.

Oleju każdego po trochu Oleje pozyskuje się przede wszystkim z roślin. Surowcem do ich wytwarzania są nasiona słonecznika, rzepaku, krokoszu, lnu, oliwki, pestki winogron i wiele innych. Co olej, to inny skład. Jedne są bogatymi źródłami kwasów tłuszczowych omega -3, inne omega – 6, a jeszcze inne omega – 9. Wszystkie z wymienionych kwasów są ważne dla naszego zdrowia i wszystkie powinny być składnikiem diety.

Olej na każdą okazję. Chcesz dobrać odpowiedni rodzaju tłuszcz do metody obróbki kulinarnej?
Do smażenia zaleca się olej rzepakowy o niskiej zawartości kwasu erukowego oraz olej z pestek winogron. Na surowo polecane jest spożywanie oleju lnianego i oliwy z oliwek. Olej na wątrobę osoby z przewlekłymi chorobami wątroby powinny zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania, grillowania i pieczenia. Stąd w ich przypadku, powinno stosować się przede wszystkim olej lniany i oliwę z oliwek.

Jak podawać olej na surowo?

Przede wszystkim jako dodatek do sałatek. Poleca się również stosowanie wysokiej jakości olejów jako zamiennika sosów, to znaczy można pryskać nimi ziemniaki czy makaron.
HDL w Polsce wzrasta!Ostatnio w Polsce coraz większą popularnością cieszy się oliwa z oliwek. To bardzo dobrze, ponieważ lekarze zaobserwowali i udowodnili jej pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi! Oliwa jest cennym źródłem kwasu oleinowego, który:
zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego,zmniejsza także stężenie cholesterolu frakcji LDL, nazywanego „złym cholesterolem”,podwyższa stężenie frakcji HDL, czyli „dobrego cholesterol”.

Dzięki temu zapobiega rozwoju miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału!

Oliwa z oliwek powinna więc stanowić ważny składnik diety osób z otyłością i szczególnie narażonych na choroby sercowo- naczyniowe.

Przepis na sól ziołową odkwaszającą organizm

SKŁADNIKI

10 łyżek soli kamiennej
 (lub morskiej)
5 łyżek siemienia lnianego
5 łyżek czarnuszki
5 łyżek kminku

WYKONANIE

Na patelnię wsypujemy sól i pozostałe zioła. Prażymy przez 4-5 minut, aż wszystkie ziarenka ładnie się uprażą i zaczną „podskakiwać”. Przesypujemy JE na talerz, a kiedy ostygną mielimy je w młynku. Zmielone ziarenka raz jeszcze podgrzewamy na patelni przez 1-2 minutki. Z patelni zacznie unosić się cudowny, intensywny zapach ziół. To coś wspaniałego…

Do dań używamy też pieprzu…chociaż tego, jako że czytasz moje posty, mam też bardzo fajny przepis na pieprz ziołowy, który także ma właściwości odkwaszające organizm.

 

Przepis na pieprz ziołowy odkwaszający organizm

SKŁADNIKI

10 łyżek czarnego pieprzu w ziarenkach
5 łyżek cząbru
5 łyżek majeranku
5 łyżek kolendry

WYKONANIE

Na patelnię wsypujemy pieprz i pozostałe zioła. Prażymy przez 4-5 minut, aż wszystkie ziarenka ładnie się uprażą i zaczną „podskakiwać”. Przesypujemy na talerz, a kiedy ostygną mielimy je w młynku. Zmielone ziarenka raz jeszcze podgrzewamy na patelni przez 1-2 minutki.Z patelni zacznie unosić się cudowny, intensywny zapach ziół i pieprzu. Jest tak intensywny, że osoby bardziej wrażliwe zaczynają kichać. Na szczęście to żadna alergia…


Typowe objawy zakwaszenia organizmu to:


 • Duży i wystający brzuch
 • Duży tułów w stosunku do nóg
 • Obfita tkanka tłuszczowa
 • Nadwaga, napady wilczego głodu i nagły głód słodyczy
 • Podwyższony poziom cholesterolu
 • Bóle stawów (w tym dna moczanowa)
 • Depresja, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją
 • Bóle głowy, migreny, zmniejszona wydolność organizmu
 • Stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne gorycz lub kwas w ustach, uczucie pełności, wzdęcia, a także schorzenia pęcherzyka żółciowego.